15 Aralık 2016 Perşembe

Ps4 Kardeşlik - Rasperry Pi 3 ile Arcade Oyunlar ve Medya Player

Amaç;
Rasperry Pi 3 'ü multimedya player ve Arcade oyun cihazına dönüştürmek. Yaklaşık 30Bin oyun. Yüzlerce alt yazılı ve Türkçe film.(Mame - Nes - Atari - Nintendo 64 - Nintendo - Sega Master Drive - NeoGeo - Gameboy - Playstation 1 vb popüler oyun konsolları ve arcade makine roomları )

Rasperry Pi Nedir
Ingiltere merkezli, Rasperry Vakfının geilştiriciliğini yaptığı 1 GB ram 4 Çekirdekli 1.2ghz Arm işlemci den oluşan bir bilgisayar( PCB Kart). Bilgisayarlarımızda kullandığımız HDD ürün üzerinde bulunmamaktadır. Bu sebeple, Boot işlemi board üzerindeki micro sd kart girişine, microsd kart takılarak yapılmaktadır.Pi3 B modeli son versiyonu olup, bord üzerinde Buluetooth ve Wifi chipleri entegre gelmektedir. Önceki sürümlerine ( zero - 1 ve 2) bu özellik ek aparatlar ile saglanmaktaydı. Cihaz üzerinde hdmi - sterio ses çıkışları, ek olarak 4 adet usb ve 1 adet ethernet portu ve harici kontrol portları ile beraber gelmektedir. Ürün düşük güç tüketimli olup,fan vs içermez ve sessiz çalışır.

Eğlence, üretim ve hizmet sektörlerinde , yazılım geliştiricilerine ve otomasyon yapımcıları için geliştirilmiştir.

İşletim Sistemleri
Linux bazlı işletim sistemleri cihaz üzerinde çalışmaktadır. Android ve Android TV sürümleride bu yapıya adapte edilebilinmektedir. Lakin Google'ın Rasperry Pi için resmi bir sürümü bulunmamaktadır.Bu sebeple genel eğilim Linux ve Türevleridir.

Google da Rasperry Pi3 Image şeklinde aratarak birçok özel/kişisel imaj dosyalarına ulaşabileceğiniz gibi. https://www.raspberrypi.org/downloads/ adresinden de hazır imajları indirebilirsiniz.
Servisler
Cihaz üzerinde medya player - arcade emülatör - web browser, web sunucusu, ftp sunucusu, medya sunucusu vb desktop pcde yapılan işlemler, kendine özgü uygulamalar ile yapılabilinmektedir.Bu uygulamaların bir çoğu PC den yani 86 işlemci mimarisinden üretilmiştir.  

Üretilen Projeler

Bizim konumuz olan Multimedya player (kodi) ve room (Retropie) dışında, ev veya iş otomasyonları , akıllı ev sistemleri,dijital uydu alıcısı, dokunmatik ekranlar, robot ve rebotik cihazlar şeklinde çoğaltılabilinir. Rasperry pi nedir başlığında da açıklandığı üzere cihaz üzerinde bulunan devre giriş elemanları ile, sensörler, dedektörler, alıcılar ve vb mekanizma devreleri veya entegreleri Pi ye eklenebilinir.  

Uygulama kurma ve kullanma Usb klavye-mouse'unuzu Rasperry pi ye bağladıktan sonra, Bu ürün için geliştirilen OS ları Micro SD kart üzerine kurup işletim sistemi başlatılır. İşletim sistemi üzerlerine web browser,medya player, wen sunucusu vb ek uygulamaları yükleyebileceğiniz gibi, hazır imaj dosyaları kullanarak daha önce yapılmış ve kişiselleştirilmiş OS ları da yükleyebilirsiniz ki ben bunu öneririm ve bende bu şekilde kullanıyorum.

Birçok ayarı veya ek uygulamayı kurmak veya ayarlamak için uğraşmaktansa, hazır oluşturulmuş imajları MicroSD karta yazarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Resmi Pi uygulamalarına aşağıdaki link'ten ulaşabilirsiniz.Popüler işletim sistemi Raspbiandır.Ubuntu sürümünede göz atabilirsiniz. https://www.raspberrypi.org/downloads/ Windows'un Pi de çalışan bir versiyonu bulunmaktadır, lakin bu sürüm daha çok cihazların interneti denilen, yukarıda üretilen projelerde açıkladığım ihtiyaçlar içindir.

Microsoft World vs kurup çalıştıramazsınız. Yukarıdaki genel bilgileri paylaştıktan sonra, Rasperry PI 3'ü bir arcade emülatöre ve multimedya kutusuna dönüştürmek için neler gerekmektedir sorusunun cevabını aşağıda vereyim. Ben ürünleri robotistan.com dan aldım sorunsuz ulaştı. DX - Alibaba veya GG gibi yerlerden de bu ürünleri alabilirsiniz.

1- Rasperry Pi3 ( Özellikle 3 modelini alınız daha düşük 0-1-2 modellerini değil) http://www.robotistan.com/raspberry-pi-3

2- Rasperry Pi Koruma kapağı ( Kartı gizlemek ve korumak için - onlarca model var istediğinizi alabilirsiniz) http://www.robotistan.com/raspberry-pi-b-plus-siyah-muhafaza-kutusu-pi-b-plus-case-black

3-Adaptör ( Kullanmadığınız micro usb girişli cep telefonu şarj aletleride olur) http://www.robotistan.com/resmi-raspberry-pi-3-adaptoru

4- 128gb Micro SD Kart ( Oyunları ve işletim sistemini atacağımız ve boot etmek için kullanacağız)

5- Usb Klavye ve Mouse ( Kurulum ayarlamaları ve medya player kısmında kullanım için gerekli.

6- Ps3 Joistik ( Xbox 360 - Ps4 Joistikleride kullanılabilinir)

Video için : https://www.youtube.com/watch?v=CFAHiyU7BcE


KURULUM

Gerekli olan uygulamalar ve adımlar.

1- Torrent üzerinden indirilen Reys 128Gb lik Retropi-Attact Mode (Emülatör) ve Kodi (Medya Player) içeren imaj dosyası. Tüm oyunlar bu imaj üzerinde. Utorrent'e url yapıştır diyerek aşağıdaki bağlantıyı ekleyebilirsiniz. İndirme ve diğer işlemlerle uğraşmak istemiyorsanız, 128Gb lik Micro SD Kartınızı bana kargolarsanız bende aşağıdaki işlemleri yapıp geri gönderirim.

magnet:?xt=urn:btih:EB3E0399412CEF6BAAC97636683A24D6744DBD67&dn=AM128img&tr=udp%3a%2f%2ftracker.openbittorrent.com%3a80%2fannounce&tr=udp%3a%2f%2ftracker.publicbt.com%3a80%2fannounce&tr=udp%3a%2f%2ftracker.istole.it%3a80%2fannounce

2- Indirilen .7z dosyalarını açmak için 7 Zip
http://www.7-zip.org/download.html

Bilgisayarınızın hızına göre açma işlemi 1 saat veya daha fazla sürebilir.

3- SD Kart oluşumunun orjinal formatlama tool'u. Bu tool ile 128 gb Micro Sd Kartınızı tam kapasite kullanabilmek için formatlamamız gerek. Windows'un kendi formatından farklı çalışmaktadır.
Bunun için (Options Menüsünden Format Size Adjusment bölümünü ON yapmayı unutmayın.4- Win32 Disk Imager
 Torrentten indirilen dosyaları açtıktan sonra çıkan .img dosyasını SD karta yazmak için bu uygulamayı kullanacağız. SD Kartı bilgisayarınıza takıp, yazılımı çalıştırın. Göz at bölümünden yazacağınız .img dosyasını seçin. write'a basın. Bilgisayarınızın hızına göre yazma işlemi 1 saat veya üstü sürebilir.


Kuırulum Videosu
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder